Letiště Bratislava – BTS

Mezinárodní letiště Bratislava (oficiálně Mezinárodní letiště M. R. Štefánika Bratislava) je největší letiště ve Slovenské republice. Nachází se v městské části Ružinov, přibližně 9 kilometrů od centra Bratislavy. Letiště M. R. Štefánika operuje pravidelné, sezónní i charterové lety. Na letišti Bratislava operují aerolinky Ryanair, Smartwings, Pobeda, FlyDubai, Wizz Air, Air Cairo a další.

Web: www.bts.aero
IATA BTS
ICAO LZIB
Místo: 823 11 Bratislava 216, Slovenská republika

Historie

Historické počátky novodobého Letiště M. R. Štefánika Bratislava je spjat s rokem 1947. Rozhodnutí o výstavbě nového moderního letiště předcházely neustále se zvyšující požadavky pro leteckou dopravu. První počátky letecké dopravy na Slovensku jsou však mnohem starší. Sahají až do roku 1923, kdy proběhl historicky první let Československých aerolinií mířící z Prahy do Bratislavy. Tehdy letadlo přistálo na letišti ve Vajnorech. Provoz na letišti Vajnory zastavila druhá světová válka. Po jejím skončení padlo rozhodnutí o výstavbě nového letiště. Samotná stavba začala v roce 1948 v obci Ivanka při Dunaji. V roce 1951 bylo nové letiště Bratislava slavnostně uvedeno do provozu. V roce 1970 byl vybudován dnešní terminál A. Současně byl v sedmdesátých letech zahájen provoz linky Československých aerolinií Bratislava – Praha – Amsterdam – New York. V osmdesátých a devadesátých letech probíhaly na letišti rekonstrukce a modernizace. Významným milníkem v historii letiště Bratislava je 21. červen 1993, kdy bylo letiště Bratislava slavnostně přejmenováno na Letiště M. R. Štefánika Bratislava. Poslední významnou změnou na letišti Bratislava byla výstavba nového terminálu, která byla dokončena v roce 2012.

Terminály

Letiště Bratislava disponuje dvěma terminály. Terminál A (hlavní budova) a terminálu B, který je určen výhradně pro lety mimo Schengenský prostor.

Doprava

Letiště Bratislava je dobře dostupné autem, vlakem i autobusem. Z Prahy a Brna po dálnici D1, D2 a po slovenské dálnici D1.

Autobusové spojení zajišťuje linka MHD č. 61 ve směru z hlavního nádraží, dále linka č. 96 ve směru z Petržalky, ulice Prokofievova a noční linka N61 letiště – Mlýnské Nivy a hlavní nádraží.Více informací na https://imhd.sk
Cestující mohou využít také vlakové spojení.

Parkování

Cestujícím jsou k dispozici parkoviště P1 (kapacita 106 míst) a parkoviště P2 (kapacita 670 míst). Parkoviště P1 je určeno pro krátkodobé parkování (naložení a vyložení cestujících a zavazadel). Parkoviště P2 je pak určeno primárně pro dlouhodobé parkování.

  • Parkoviště P1 – Prvních 15 minut parkování je zdarma. 1 hodina stojí 5 Eur
  • Parkoviště P2 – Prvních 5 minut parkování je zdarma. 1 hodina (i každá další započatá hodina) stojí 5 Eur. 1 den 28 Eur.

Zaplatit lze hotově nebo platební kartou v platebních automatech přímo na parkovišti nebo v odletové hale či přímo u obsluhy na parkovišti. Cestující platí parkovné až při odjezdu z parkoviště.
Kompletní ceník najdete zde.

Služby

Všem cestujícím je k dispozici wi-fi připojení.

  • Nákupy – restaurace, obchody s potravinami, prodejny s denním tiskem, pohlednicemi, známkami apod.
  • Finance – k dispozici jsou bankomaty VÚB, UniCredit Bank, ČSOB a Interchange, směnárna
  • Ostatní – taxi, autopůjčovna, dětský koutek, místnost pro matky s dětmi, asistenční služba, informační kiosky