Letiště Václava Havla Praha – PRG

Mezinárodní letiště Václava Havla je největší a také nejrušnější letiště v České republice.Nachází se na severozápadě Prahy, v části Ruzyně. Od samotného centra Prahy je letiště vzdáleno asi 17 kilometrů. Letiště Praha je hlavní leteckou základnou pro vnitrostátní i mezinárodní lety. Funguje také jako hlavní letecká základna pro České aerolinie ČSA, Smartwings i nízkonákladového dopravce Ryanair. Dle statistik se každým rokem zvyšuje
počet cestujících odbavených na pražském letišti. V roce 2019 to bylo 17,8 milionů cestujících. Z letiště Praha je provozována celá řada letů do mnoha atraktivních destinací v Evropě, Asii, Africe i Severní Americe. Provozovatelem letiště Praha v Ruzyni je společnost Letiště Praha, a s. Předsedou představenstva je Václav Řehoř.

Web: www.airport-ostrava.cz
IATA OSR
ICAO LKMT
Místo: Mošnov čp. 401, 742 51 Česká republika

Historie Pražského letiště Václava Havla

Historie dnešního letiště Praha v Ruzyni sahá až do roku 1929. Tehdejší vláda ČSR podala návrh na vybudování nového letiště a jeho výstavba začala o tři roky později v červenci roku 1932. Konstrukční plány původního letiště vypracoval architekt Adolf Benš, později začal spolupracovat ještě s Kamilem Roškotem. Oficiálně byl provoz letiště zahájen dne 5. dubna 1937, kdy zde přistál letoun Československé letecké společnosti Douglas DC-2, jehož trasa vedla ze slovenských Piešťan přes Zlín a Brno. Druhý let byl operován francouzským dopravcem Air France z Vídně do Drážďan. Dalších úprav se letiště v Praze – Ruzyni dočkalo
hned po druhé světové válce v roce 1945. Postupně se v dalších letech dále rozšiřovala plocha letiště, docházelo ke zkvalitňování technického zázemí a podobně. V šedesátých letech byla schválena stavba nového terminálu, který dostal název Sever. Tehdy se o změny včetně výstavby nových odbavovacích budov postarali architekti Karel Filsak a Karel Bubeníček a později i další. V roce 1968 pak byla dostavěna a slavnostně otevřena nová odbavovací hala. Dalších výraznějších změn se letiště v Praze dočkalo po roce 1989. Rekonstrukce odbavovací haly, další rozšíření vzletových i přistávacích drah, otevření terminálu 2 v roce 2006 atd. Na
modernizaci a výrazných rekonstrukcích letiště Praha se podílela celá řada architektů. V devadesátých letech přišla další modernizace a výstavba. V roce 1995 byla zahájena stavba nového parkoviště a zbrusu nového odbavovacího komplexu. Další rozšiřování letiště Praha přišlo o dva roky později, kdy byl otevřen vlastní terminál s kapacitou 4,8 mil. cestujících a v témže roce také vznikl terminál Jih. K zásadní změně pak došlo v roce 2011, kdy byl oficiálně podán návrh na přejmenování letiště. Návrh byl posléze přijat vládou ČR, a tak dne 5. října 2012 bylo letiště oficiálně přejmenováno na dnešní mezinárodní letiště Václava Havla Praha.

Terminály letiště PRG

 • Terminál 1 (dříve Sever 1) – slouží pro mezinárodní (mezikontinentální) lety včetně letů do Velké Británie, Irska, Afriky, Asie, Severní Ameriky (USA, Kanada) a na Střední Východ.
 • Terminál 2 (dříve Sever 2) – je určen výhradně pro lety do zemí tzv. Schengenského prostoru a dalších evropských destinací.
 • Terminál 3 (budova starého letiště, dříve Jih 1 a 2) – je primárně určen pro charterové, obchodní a soukromé lety, nákladní dopravu a oficiální vládní návštěvy a jiné slavnostní příležitosti.

Terminály 1 a 2 jsou k dispozici 24 hodin denně.

Jak se dostat na letiště PRG

Spojení Letiště Praha s centrem Prahy zajišťují autobusy MHD, metro či speciální autobusová linka AE (Airport Express).

Denní spoje:

 • linka 119 – Nádraží Veleslavín (metro A, zelená linka) – Letiště, doba jízdy cca 15 minut
 • linka 100 – Zličín (metro B, žlutá linka) – Letiště, doba jízdy cca 18 minut
 • linka 191 – Na Knížecí/Anděl (metro B) – Letiště, doba jízdy cca 50 minut
 • linka AE (Airport Express) – Hlavní nádraží (metro C) – Letiště

Noční spoje (0.15 – 5. hodin)

 • linka 910 – Na Beránku – I. P. Pavlova – Letiště, doba jízdy cca 80 minut
 • linka 907 – Lipence – Náměstí Republiky – Letiště

V autobusech pražské integrované dopravy (PID) platí běžné jízdné. Cestující nemusí jízdu rezervovat předem.

Parkování na letišti PRG

Letiště nabízí svým klientům také variabilní možnost parkování. Lze vybírat z možností krátkodobého stání (minuty), krátkodobého parkování (hodiny) či dlouhodobého parkování (dny).

Dostupné služby na letišti Václava Havla

 • Informace – u všech letištních terminálů se nacházejí informační body pro cestující
 • Gastronomie – restaurace, kavárny, fast foody či bary
 • Obchody – duty free, lékárna, potraviny, drogerie, móda, doplňky, suvenýry, tisk
 • Finance – k dispozici jsou bankomaty, pobočka České pošty, směnárna, banka
 • Ostatní – cestovní kancelář, zázemí pro rodiče s dětmi, relaxační zóny, první pomoc, VIP salonky, ubytování, taxi, autopůjčovna apod.

Všem cestujícím je k dispozici wi-fi připojení.